-

 Sokolec - wieś turystyczna położona  w paśmie Gór Sowich.Sokolec posiada bogatą ofertę noclegową i jest świetną bazą wypadową na licznie przebiegające tędy szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, samochodowe, narciarskie a także sudecki szlak konny. Tak jak przed wojną tak i teraz Sokolec jest główną bazą wyjściową dla turystów podążających na szczyt Wielkiej Sowy 1015m.n.p.m.

Widok na centrum Sokolca.

Na terenie miejscowości znajduje się, cieszący się dużą popularnością Stok Przełęcz Sokola Ski, położony na stoku Sokolicy, gwarantujących jazdę na łatwych i nieco trudniejszych trasach. Dodatkowym plusem wyciągu w Sokolcu jest położenie górnej stacji wyciągu - tuz obok schroniska Orzeł. Z wyciągu, tylko kilka kroków dzieli nas, od odwiedzenia historycznego schroniska. Na parterze obiektu, na cieple posiłki napoje, zaprasza  gustownie urządzona ,,Piwnica pod Orłem'' .Z górnych odcinków tras narciarskich stacji narciarskiej-Przełęcz Sokola Ski i z tarasu schroniska Orzeł, można podziwiać wspaniałe górskie panoramy Sudetów. Sokolec jest bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim i letniskowym, w Górach Sowich. 

Sokolec ma zabudowę zbliżoną częściowo do łańcuchowej, w górnej części ciągnie się do Przełęczy Sokolej, wzdłuż malowniczej drogi od kościoła do góry i dalej z prawej strony czerwonego szlaku sudeckiegodo podnóża Wielkiej Sowy wraz z schroniskami Orzeł i Sowa. Górna zabudowa Sokolca, dawna kolonia Sowa, ciągnie się wzdłuż górnego biegu Sowiego Potoku, w historycznej Sowiej Dolinie. 

Sokolec- historyczna Sowia Dolina.

Sokolec powstał prawdopodobnie dopiero w XVI wieku, jako osada tkaczy-chałupników. Malownicze położenie Sokolca miedzy Wzgórzami Wyrębińskimi a Górami Sowimi, w obniżeniu doliny Sowiego Potoku, dostrzegli miłośnicy turystyki i od drugiej połowy XIX wieku - Sokolec  stał się popularnym, modnym letniskiem i ośrodkiem narciarskim. We wsi i jej przysiółkach, powstały gospody i schroniska a także obiekty sportowe (skocznia narciarska, kilkukilometrowe tory saneczkowe i trasy dla narciarzy). Na Przełęczy Sokolej, czynne było cieszące się znaczną  popularnością schronisko Grenzbaude (otwarte 1 czerwca 1907)

  

Sokolec  Przełęcz Sokola 1940 rok -  schronisko Grenzbaude.

Powyżej przełęczy  działały jeszcze,  schronisko Orzeł (dawniej Bismarckbaude) i dalej w osadzie Sowa, schronisko młodzieżowe Hohe Eule i schronisko Sowa (Eulenbaude) czynne do dzisiaj.W górnej części Sokolca w historycznej i malowniczej dolinie spływu Czarnego i Sowiego Potokuczyli dawnej osadzie Sowa-(Euldörfel), możemy zobaczyć kilka starych sudeckich chat.Euldörfel jako kolonia Sokolca, powstała około  1770 roku, jako typowa osada tkacka. W 1825 roku  były tu 42 domy i młyn wodny, w 1840 roku  44 domy, był to okres największego rozwoju osady i dziś trudno uwierzyć, że w dolinie spływu Sowiego i Czarnego Potoku, było taka duża ilość zamieszkałych domów.

   Na zdjęciu odcinek zielonego szlaku  z Sokolca na Wielka Sowę - powyżej Agroturystyki Puszczyk.

W  drugiej połowie XIX wieku tkactwo chałupnicze upadało i wieś zaczęła się stopniowo  wyludniać, ponowny rozkwit osady nastąpił wraz rozwojem turystyki, głównie z racji atrakcyjnego położenia osady, a jest to położenie wyjątkowo piękne i malownicze.

Tym razem na zdjęciu widok z zielonego szlaku w kier. Sokolca- pierwsze chaty w dolnym odcinku kolonii Sowa.  

 Dolna cześć osady Euldörfel  i Eule, zaczynała się tuż nad charakterystycznym zakrętem w górnym Sokolcu, powyżej mostka nad Sowim Potokiem i kończyła się za schroniskiem Sowa, za którym prze pewien okres, była jeszcze jedna sudecka chata.

Dolna cześć koloni Euldörfel nazywała się  Schwarcwassergrund lub po prostu Czarna Woda- Schwarcwasser, zabudowania kolonii sięgały do spływu Czarnego Potoku a wiec powyżej miejsca gdzie Czarny łączy się z Sowim Potokiem – nazwa tej części osady Sowy,  przyjęła się od nazwy Czarnego Potoku.

 

Na zdjęciu, początek dolnej cześć koloni Euldörfel - Schwarcwassergrund - pierwsze chaty w dolnym odcinku.

Na starych pocztówkach Niemcy często używali różne nazwy przysiółka osady Euldörfel:  Schwarcwassergrund lub Schwarcwassertal. Kolonia Sokolca Euldörfel, była bardzo znana i licznie odwiedzana –  dodać należy że obecny szlak zielony, w dawnych czasach był bardzo popularnym szlakiem, z Sokolca na Wielka Sowę. Tu znajdowały się, dwa znane i popularne schroniska, Sowa i  Müllermaxbaude.   

 

Do obsługi znacznego ruchu turystycznego, dawne chałupy tkaczy zamieniono na pensjonaty i gospody. Jednak wraz ogromnym rozwojem masowego ruchu turystycznego na przełomie XIX i XX wieku wspieranego przez państwo,  zaistniała potrzeba wybudowania nowych większych obiektów.

 Na samej górze osady, dzięki staraniom Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie (Verband der Gebirgsvereine an der Eule), w dniu 11 IV 1897 roku, otworzono schronisko Eulenbaude z 12  miejscami noclegowymi.Eulenbaude  czyli Schronisko Sowa – przetrwało do czasów dzisiejszych. Po wojnie schronisko działało najdłużej  pod nazwą,  Dom Wczasowy „Marysieńka” i należało na początku do F.W.P, później do zakładów pracy. 

W dolnym odcinku tuż obok z lewej strony obecnego zielonego szlaku na wysokości 850m n.p.m , powstało schronisko Müllermaxbaude", założone przez miłośnika Gór Sowich Maxa Müllera z Wrocławia. Pierwszy obiekt schroniska, powstał 1 czerwca 1922 roku, z przebudowy dawnego domu tkackiego. Po gruntownej przebudowie w latach następnych, schronisko  Müllermaxbaude uważane było za jedno z najpiękniejszych schronisk w całych Sudetach, brano tu pod uwagę zarówno jego położenie, jak i piękno samego obiektu schroniska.

W latach późniejszych, obiekty turystyczne w Sowie, przejęły zakłady pracy, które utworzyły tu ośrodki wczasowo-kolonijne. W latach 70-tych, część domów została opuszczona i rozebrana, los ten spotkał miedzy innymi, schronisko Müllermaxbaude nazywane ,,Lucyną’’.Do połowy lat 70-tych, dawne schronisko Müllermaxbaude, należało do dużego zakładu pracy ze Szczecina, było wykorzystywane, głównie jako obiekt kolonijny dla dzieci pracowników zakładu. Później pozostawione bez opieki schronisko, w krótkim czasie, zostało całkowicie zdewastowane i rozkradzione. O pochodzeniu  dawnego gospodarza schroniska, świadczy wylany z betonu na ziemi herb Szczecinawidoczny obok resztek ruin schroniska.

 

Z  dawnej osady Sowy, przy górnej drodze,(zielonym szlak na Wielka Sowę), uratowały się do czasów obecnych,  jedynie dwa najwyżej położone domy i schronisko Sowa. W różnym stanie, przetrwały do czasów obecnych. Dawne schronisko Hohe Eule obecnie (2013 rok) jest już tylko całkowitą ruiną, a dawny przedwojenny pensjonat, nazywany później Zosieńką, wygląda jedynie nieco lepiej.

Dzisiaj spacerując zielonym szlakiem, z Sokolca do schroniska Sowa, trudno uwierzyć że po dwóch stronach drogi, znajdowało się tu tak dużo zamieszkałych i tętniących turystycznym życiem domów. 

    W Sokolcu, na narty zaprasza malowniczo połozona,stacja narciarska Przełęcz Sokola Ski

.

Przełęcz Sokola Ski Sokolec www.przeleczsokola.pl
57-450 Ludwikowice Kłodzkie
tel. 660 947 373, tel. 787 379 587

e-mail: biuro@przeleczsokola.pl

 Stok Przełęcz Sokola Ski, na stoku Sokolicy, ma ekspozycję południową o średnim nachyleniu, wytyczone są tu cztery trasy zjazdowe  -  oznaczone jak widać na zdjęciu poniżej.

Długość tras waha się pomiędzy 500 a 700 metrów. Jest to standardowa długość tras w naszej części Sudetów. - z opcją  jazdy nocnej we wszystkie dni tygodnia. Różnica wzniesienia około 121 m. Trasy narciarskie w Sokolcu, są ratrakowane, szerokie i  oświetlone. Trasy zlokalizowane na zboczu Sokolicy, przyciągają wielu chętnych, malowniczo położony wyciąg na stoku Sokolicy, to kolejny etap rozbudowy popularnego „Sokoła”.

 

Sokolec  -  górna stacja wyciągu, przy schronisku Orzeł..

Przełęcz Sokola Ski to pięknie położony, malowniczy stok w Gór Sowich, widoki wprost ze stoku, nie maja sobie równych w całych Górach Sowich. Dodatkowym plusem wyciągu w Sokolcu, jest położenie górnej stacji wyciągu - tuz obok schroniska Orzeł. Z wyciągu tylko kilka kroków dzieli nas, od odwiedzenia historycznego schroniska. Na parterze obiektu na cieple posiłki napoje, zaprasza  gustownie urządzona ,,Piwnica pod Orłem'' .


 

Wyciąg Przełęcz Sokola Ski, to dwuosobowy orczyk, oferujący 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 2400 m.
Stok narciarski w Sokolcu, oferuje nowoczesną infrastrukturę narciarską, bezpłatny parking, snowpark, oświetlenie tras i sztuczne naśnieżanie.

  Widok z drogi do Orła (czerwony główny szlak sudecki) w kier. Rzeczki  -  z stoku Sokolicy obok ,,Szyprówki''

Wyciąg w Sokolcu, często jest pozytywną alternatywą dla mocno  zatłoczonych tras  ,,Górnika''  -  w sobotę i niedziele trzeba  odstać swoje w kolejce do ,,górniczych'' wyciągów. W sezonie 2011/2012r., wyciąg w Sokolcu oferował zdecydowanie tańsze karnety.Wyciągi narciarskie w Sokolcu, w naturalny sposób, łącza się z kompleksem wyciągów, na zboczach Sokoła. Nauka jazdy na nartach w Sokolcu - doświadczeni instruktorzy Marcin Barański, Kuba Kalarus, Jan Siller  - Kontakt  Tel. 600365697

   

W centralnej części Sokolca, niestety nie znajdziemy  restauracji czy też knajpki otwartej i czynnej codziennie, na posiłek można umówić się np.w pensjonacie  Zachęta - jest to jeden z ciekawszych obiektów Sokolca,  z stylowym i historycznym wyposażeniem,  przebudowany z starej sudeckiej chaty.W okresie letnim i jesiennym, lasy w Sokolcu dają możliwość zbierania obficie występujących jagód, malin grzybów 

    

Najcenniejszym zabytkiem Sokolca jest kościół św. Marcina z 1786 roku, na skromne wyposażenie składają się m.in. ambona z figurami Ojców Kościoła, kamienna chrzcielnica i polichromowane ołtarze. W Sokolcu zachowało się wiele starych chałup, przykładów budownictwa ludowego, charakterystycznego dla tych terenów o konstrukcji zrębowej szalowanych deskami.

   

Sudecka chata w Sokolcu.

W Sokolcu, powyżej Przełęczy Sokolej,  czynne są dwa  historyczne schroniska górskie i zbudowana kilka lat temu (całkowicie z drewna)  Chata pod Sową - obecnie Szyprówka. Położone są, przy głównym czerwonym szlaku sudeckim im.Orłowicza, z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę. 

    

   Przełęcz Sokola 

 W Sokolcu czynne jest najstarsze schronisko w Górach Sowich  - Schroniska Sowa (Eulenbaude). Położone jest najwyżej w Górach Sowich -  902 m.n.p.m, wśród lasów na stoku Wielkiej Sowy - przy głównym szlaku sudeckim im. Orłowicza. Wokół  schroniska Sowa  położone są idealne trasy do uprawiania narciarstwa biegowego ,  a w okresie letnim są to wyjątkowo atrakcyjne, oznakowane trasy rowerowe.

    

              Trasa z Przełęczy Sokola  do schroniska Sowa, na zboczu Sokolicy -  z daleka widoczny biały szczyt Śnieżki.

Szlaki i leśne drogi w  górnym Sokolcu i w  masywie Wielkie Sowy, od wielu lat są ulubionym miejscem narciarzy biegowych. Najbardziej popularne odcinki, położone są w rejonie schroniska  „Sowa”, trasy wytyczone przez stowarzyszenie gmin w Górach Sowich, są regularnie utrzymywane i ubijane ratrakiem. Na innych szlakach, możemy liczyć, na ślad założony przez innych biegaczy, których nie brakuje, w każdym zakątku Gór Sowich.

   

Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, zrzesza  gminy: Bielawa, Dzierżoniów, Nowa Ruda, Pieszyce oraz Walim z siedzibą w Pieszycach. Wspomniane stowarzyszenie podejmuje szereg działań mających na celu promocję regionu Gór Sowich.

Jednym z owoców działalności wspomnianego stowarzyszenia jest powstanie oficjalnie zarejestrowanych i oznakowanych tras narciarstwa biegowego w rejonie Gór Sowich. Najbliżej położoną trasą jest:
Trasa „Sowa” (Kozie Siodło - Schronisko „Sowa”) - 2,2 km. W schronisku możemy liczyć na informacje o stanie tras, wypożyczyć narty biegowe lub skorzystać z usług, instruktora nauki na nartach biegowych-tel.600365697.

   Na zdjęciu narciarz przed schroniskiem Sowa na początku sezonu w 2012 roku.

Drugim historycznym schroniskiem z tradycjami w Sokolcu, jest Schronisko Turystyczne "Orzeł" - gwarantuje  wypoczynek skierowany przede wszystkim, do ludzi ceniących ciszę, wspaniałe widoki i rodzinną kameralną atmosferę.

    

Schronisko Orzeł, położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, obok końcowej stacji wyciągu narciarskiego Przełęcz Sokola Ski. Schronisko Orzeł zaliczane jest do grona największych i najpopularniejszych sudeckich schronisk.

 Na zdjęciu poniżej widzimy drogę w Sokolcu, od kościoła na Przełęcz Sokola, o znacznej różnicy terenu - to obok drogi na ,,Orła'' - prawdziwa próba dla wytrwałych rowerzystów a także piechurów. W górnej części drogi roztacza się przepiękna panorama, wzdłuż drogi znajdziemy stare sudeckie chaty a także nowe piękne  domy o ciekawej architekturze, oferujące noclegi.   

         

Duża ilość szlaków turystycznych, leśnych dróg i górskich ścieżek w Sokolcu i Górach Sowich, tworzy  wymarzone Rowerowe Królestwo. Trasy rowerowe  w Sokolcu i w Górach Sowich, to rewelacyjna propozycja ! Bardzo dobrze oznakowane zaznaczone na mapach -  trasy rowerowe, zaspokoją gusta najbardziej wybrednych  amatorów górskiego roweru. Wszystkim wybierającym się na trasy w naszych górach z pewnością pomocna będzie mapa z trasami wydawnictwa Plan - można ja kupić w obiektach turystycznych.

           

  Trasy w Górach Sowich, są częścią większego projektu, realizowanego przez Euroregion Glacensis. Stworzona została, oznakowana sieć tras rowerowych, polskiej części euroregionu i połączona z trasami rowerowymi, po czeskiej stronie. Po terenie gmin Gór Sowich, przebiega również szlak rowerowy EuroVelo9. Szlak ten, nosi także nazwę Szlaku Bursztynowego. Biegnie na dystansie prawie 2000 km, od Gdańska nad Bałtykiem przez Poznań, Wrocław, Ołomuniec, Wiedeń, Maribor aż do Puli w Chorwacji.

     

  Sowirower na Wielkiej Sowie. 

                                         

Dolny Sokolec -  OŚRODEK  HARENDA

Ośrodek turystyczny Harenda, położony jest w malowniczym zakątku tajemniczych Gór Sowich u podnóża góry Gontowa.

   

 

 Ośrodek dysponuje  bogatym zapleczem rekreacyjnym, posiada własną stadninę tartanów małopolskich (20 koni) i doświadczonych instruktorów prowadzących jazdę na przestronnym padoku lub w terenie ośrodku są bryczki i taborowy wóz cygański - organizowane są na nich przejażdżki dla gości. Własnością ośrodka jest także duży zarybiony zalew (1,5 ha), na którym goście wędkują, pływają na wodnych rowerach, kajakach i łódkach. Na zalewie jest również urządzone strzeżone kąpielisko. Nad zalewem znajduje się, mogąca pomieścić 70 osób drewniana gospoda grillowa, a także wędzarnia, w której przygotowywane są wyśmienite wędzone pstrągi. Na terenie ośrodka znajduje się duży strzeżony parking mogący pomieścić120 samochodów. 

  

Muzealna działalność ośrodka to kolekcja militariów - broni palnej, ciężkiego sprzętu wojskowego (skot, czołg, pojazdy terenowe, działa) udostępniona do oglądania. Czołg i inne pojazdy wojskowe są sprawne technicznie - organizowane są na nich przejażdżki dla gości. Militaria zgromadzone są u podnóża góry Gontowa, w której znajdują się wydrążone podczas minionej wojny podziemne sztolnie(3 km chodników) są udostępniane  do zwiedzania, pieszo lub na pontonach (część podziemnych korytarzy jest zalana) Wykorzystując posiadany sprzęt i bazę organizowane są dla gości zajęcia ekstremalne: wspinaczki na skałach, zjazdy na linach, nurkowanie, strzelanie, jazda samochodami terenowymi. 

    

Centrum Muzealno Turystyczne, umożliwia zwiedzanie okolicy konno. Grupa instruktorów prowadzi codzienne lekcje jazdy, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Ci drudzy mogą również wybrać się w teren, by pod okiem instruktora nabyć nowe umiejętności, a przy tym podziwiać panoramę Gór Sowich. Komu nie wystarcza kilka godzin jazdy konnej – wyrusza na kilkudniową wyprawę. Wczasowicze, którzy lubią mniej ekstremalne przejażdżki mogą wybrać się na wycieczkę bryczką, a nawet większą grupą taborowym wozem cygańskim. Najmłodsi jeźdźcy cały rok cieszą się tu przejażdżkami na kucyku. Wraz z nadejściem zimy pojawiają się nowe możliwości. spędzania wolnego czasu – bryczkę  zastępują sanie, a co odważniejsi biorą udział w kuligach. Miłośnicy zwierząt oprócz koni mogą obejrzeć inne zwierzęta w małym ZOO.

  

 Nad dużym stawem znajduje się Kuźnia – miejsce przeznaczone do organizacji biesiad. Na miejscu można kupić przysmaki z gila, przepyszną grochówkę, tradycyjny polski bigos, zimne i ciepłe napoje, słodycze i lody na deser. Wypożycza się tu również rowerki wodne, łódki. Na amatorów wycieczek rowerowych czeka wypożyczalnia rowerów górskich

 

 

Kompleks - GONTOWA - Riese.

Zdjęcia i opis obiektu Gontowej:www.pl-pl.facebook.com/  Relacja z ostatnich prac odkrywczych:facet.interia.pl/

 

Nazwa tego kompleksu wywodzi się od wzniesienia Gontowa (717 m),w którym jest wydrążony. W Gontowej podziemne sztolnie wydrążone są - inaczej niż w pozostałych obiektach- w piaskowcu. Stwarza to szczególne zagrożenie zawałami. Kompleks składa się z dwóch odrębnych grup podziemnych wyrobisk. Tylko jedna z nich jest obecnie dostępna i posiada dwa wejścia. Druga natomiast, ma zawalone wejścia, zasypane otwory, które stanowiły przypuszczalnie wejścia do podziemi, znajdują się na wschodnim zboczu Gontowej na wysokości około 580 m n.p.m. Jedno od drugiego leży w odległości około 200 m. Przypuszczalnie wykute tam sztolnie biegną w głąb góry w kierunku zachodnim, by połączyć się z wyrobiskami grupy pierwszej. Dwa wejścia do pierwszej grupy znajdują się na wysokości około 640 m n.p.m. i oddalone są od siebie o około 100 m.Sztolnie o szerokości i wysokości ok. 3 m mają około 150 m długości i biegną  równolegle do siebie. Końce obydwu sztolni, łączy system prostopadle biegnących do siebie wyrobisk, których część środkowa jest znacznie poszerzona i w tych miejscach tworzy obszerne hale. Dwie o długości około 15 m, a trzecia - około 35 m. Są wykonane w stanie surowym. Nie zdążono ich wybetonować. 

   

 W połowie długości obydwu sztolni, po obydwu ich stronach wykonane są wyrobiska przeznaczone najprawdopodobniej na wartownie, które strzec miały dostępu do podziemnego kompleksu. Długość dostępnych wyrobisk w kompleksie „Gontowa" jest szacowana na około 700 m, a ich powierzchnia wynosi około 2000 m kwadratowych naziemnej części tego kompleksu. Cały masyw Gontowej, porośnięty jest lasem. W wielu miejscach na zboczach, można jeszcze dziś odkryć spore ilości skamieniałego cementu, którego nie zdążono zużyć do budowy podziemnych obiektów. Wschodnim zboczem Gontowej, biegnie zielony szlak turystyczny z Wielkiej Sowy, przez Sokolec, Świerki do Nowej Rudy. W ostatnich latach (około 2014 roku) w Gontowej prowadzono prace, w celu odkrycia nowych korytarzy. Film z prac:  Tajemnice kompleksu "Riese". Weszli do poniemieckich tuneli

           

Jeśli chcesz być w Sokolcu w Górach Sowich a jednocześnie mieć ciszę i zaplanowac pobyt w oryginalnym i wyjątkowym miejscu -  to zapraszamy do Agroturystyki Sokolec-Zacisze.

Gospodarstwo Agroturystyczne"Sokolec-Zacisze" 
  Ul.Kasprowicza 55.   57-450 Ludwikowice
tel. 512776598 tel. stacj. 748725814  
e-mail: zaciszesokolec@onet.pl

       Agroturystyka Sokolec - Zacisze
Sokolec Góry Sowietanie noclegitanie noclegi
Sokolec